EK 2008

Deze pagina bevat statistieken t/m EK 2004. De statistieken van EK 2008 kunt u hier vinden.

Wat vindt je op deze site? Slogan - Mascottes - Wedstrijdbal - Prijzengeld - Statistieken en weetjes - Doelpunten en kaarten - Gemiddeld aantal toeschouwers per EK - Top goalscores - Kampioenen - Fragment EK 1988 - Wedstrijdschema EK 2008

Al sinds 1960 wordt het Europees Kampioenschap voetbal elke vier jaar gespeeld. Nu zitten we alweer in 2008. Het toernooi wordt sinds 1960 georganiseerd onder auspicin van de UEFA, de Europese voetbalbond, en elke vier jaar door een ander land georganiseerd. Van 1960 tot en met 1976 kwalificeerden vier landen zich voor het eindtoernooi. Uit deze landen werd dan de organisator van de eindronde gekozen. Vanaf 1980 werd van tevoren bepaald in welk(e) land(en) de eindronde zou plaats vinden en daarmee vrijgesteld zouden worden van kwalificatie. Tot en met 1992 namen acht landen deel aan de eindronde. Vanaf 1996 doen zestien landen mee.

In 2004 waren Belgie & Nederland de gastlanden. Nu in 2008 zijn dat Oostenrijk & Zwitserland. Als gastland word je automatisch ingeloot tot deelname. Voor Oostenrijk wordt dit hun debuut. De overige landen die deelnemen aan het EK 2008 zijn: Polen, Portugal, Itali, Frankrijk, Griekenland, Turkije, Tsjechi, Duitsland, Kroati, Rusland, Spanje, Zweden, Roemeni en Nederland.

stadions ek
2008

Slogan
De slogan voor EURO 2008 is: Verwacht Emoties. Michel Platini verklaarde de slogan voor EURO 2008 als volgt: Er worden allerlei emoties verwacht; zoals vreugde, teleurstelling, hulp en hoge spanning.

Mascottes
De mascottes voor dit EK zijn de tweeling Trix en Flix, twee broers die beide gehuld zijn in rood-witte sportkleren. Trix draagt het nummer 20, en zijn broer het nummer 08, samen dus '2008' vormend. Ze hebben beide opvallende rode stekelharen. Deze rode stekels stellen de bergen van Zwitserland en Oostenrijk voor.

Wedstrijdbal
De officile wedstrijdbal werd gepresenteerd bij de loting van het toernooi. De Europass is geproduceerd door Adidas en bestaat net zoals de Teamgeist uit veertien vlakstukken, maar de oppervlaktestructuur is deels aangepast.

Prijzengeld
Het totale prijzengeld dit jaar is €184 miljoen.

* Kosten om mee te mogen doen: €7.5 miljoen

* Groep rondes (per wedstrijd):
   o Win: €1 miljoen
   o Gelijk: €500,000
* Kwart finale: €2 miljoen
* Halve finale: €3 miljoen
* Runner-up: €4.5 miljoen
* Winnaar: €7.5 miljoen

Als de winnaar van het toernooi alle drie de wedstrijd wint in de groep rondes, is de totale prijs €23 miljoen - €7.5 miljoen inschrijfgeld.

EK statistieken en weetjes
* Het gemiddelde aantal doelpunten per wedstrijd tijdens het EK ligt rond de 2.55
* Het snelste doelpunt tijdens een EK was 2004 gemaakt door Dmitri Kirichenko. Hij scoorde al in 1 minuut en 4 seconden. (Rusland vs. Griekenland).

Doelpunten en kaartenGemiddeld aantal toeschouwers per EK
jaar duels goals gem. rood r/g geel
1960 4

17

4.25 0 -

-

1964 4

13

3.25 0 -

-

1968 5

7

1.40 1 -

-

1972 4

10

2.50 0 -

2

1976 4

19

4.75 3 -

6

1980 14

27

1.93 0 -

21

1984 15

41

2.73 3 -

31

1988 15

34

2.27 0 -

32

1992 15

32

2.13 0 -

49

1996 35

64

2.06 3 4

155

totaal 111

264

2.38 10 4

296

jaar organisator gemiddelde

totaal

1960 Frankrijk 20.600

82.400

1964 Spanje 72.250

289.000

1968 Itali 62.580

938.700

1972 Belgi 29.875

119.500

1976 Joegoslavi 38.750

155.000

1980 Itali 28.904

404.649

1984 Frankrijk 39.609

594.139

1988 West-Duitsland 62.580

938.700

1992 Zweden 28.400

426.000

1996 Engeland 40.837

1267.059

   

Top goalscores tijdens elk EK
1960: [b]2 goals[/b] Francois Heutte, Valentin Ivanov, Viktor Ponedelnik, Galic, Jerkovic
1964: [b]2 goals[/b] Jess Mara Pereda, Ferenc Bene, Dezso Novak
1968: [b]2 goals[/b] Dragan Dzajic
1972: [b]4 goals[/b] Gerd Mller
1976: [b]4 goals[/b] Dieter Mller
1980: [b]3 goals[/b] Klaus Allofs
1984: [b]9 goals[/b] Michel Platini
1988: [b]5 goals[/b] Marco van Basten
1992: [b]3 goals[/b] Henrik Larsen, Karlheinz Riedle, Dennis Bergkamp, Tomas Brolin
1996: [b]5 goals[/b] Alan Shearer
2000: [b]5 goals[/b] Patrick Kluivert, Savo Milosevic
2004: [b]5 goals[/b] Milan Baros

EK statistieken sinds 1960
TeamPtsPWDLGFGCDif%
1Flag of West Germany West Germany (1960-1988)
Flag of Germany Germany (since 1992)
5532151074532+1357,3%
2Flag of the Netherlands Netherlands502814864528+1759,5%
3Flag of France France482514654528+1764,0%
4Flag of Italy Italy4023101032414+1058,0%
5Flag of Czechoslovakia Czechoslovakia (1960-1992)
Flag of the Czech Republic Czech Republic (since 1996)
352210573226+653,0%
6Flag of Portugal Portugal341910452716+1159,6%
7Flag of Spain Spain32248882628-244,4%
8Flag of the Soviet Union USSR (1960-1988)
Flag of Commonwealth of Independent States CIS (1992)
Flag of Russia Russia (since 1996)
29228592428-443,9%
9Flag of England England28237793128+340,6%
10Flag of Denmark Denmark242466122638-1233,3%
11Flag of Sweden Sweden14113531612+442,4%
11Flag of Greece Greece14942388051,9%
11Flag of Belgium Belgium14124261320-738,9%
14Flag of Yugoslavia Yugoslavia (1960-1988)
Flag of Yugoslavia Yugoslavia (1996-2002)
Flag of Serbia and Montenegro Serbia and Montenegro (2004)
Flag of Serbia Serbia (since 2008)
11143292239-1726,2%
15Flag of Croatia Croatia87223911-238,1%
16Flag of Scotland Scotland7621345-138,9%
17Flag of Romania Romania510127714-716,7%
18Flag of Ireland Republic of Ireland4311122044,4%
18Flag of Norway Norway4311111044,4%
18Flag of Bulgaria Bulgaria46114413-922,2%
18Flag of Turkey Turkey4711539-619,0%
22Flag of Hungary Hungary3410356-125,0%
23Flag of Slovenia Slovenia2302145-122,2%
23Flag of Switzerland Switzerland26024210-811,1%
25Flag of Latvia Latvia1301215-411,1%

EK kampioen
Duitsland: 3 keer (1972, 1980, 1996)
Frankrijk: 2 keer (1984, 2000)
Rusland: 1 keer (1960)
Tsjechi: 1 keer (1976)
Itali: 1 keer (1968)
Spanje: 1 keer (1964)
Nederland: 1 keer (1988)
Denemarken: 1 keer (1992)
Griekenland: 1 keer (2004)

En als afsluiting natuurlijk een niet te vergeten moment. EK 1988: Nederland tegen West-Duitsland.



En die zelfde Van Basten nog een keer, in de finale tegen USSR (Rusland).



Klik hier voor het EK 2008 wedstrijdschema.

Bronnen:
http://nl.wikipedia.org/wiki/Europees_kampioenschap_voetbal_2008
http://nl.wikipedia.org/wiki/Europees_kampioenschap_voetbal
http://en.wikipedia.org/wiki/UEFA_Euro_2008
http://users.raketnet.nl/vandenbosch/ekvoetbalzone/statistieken.html


<-- terug